Hurtigruten

Hurtigruten, daglig passasjer- bil- og godsrute med skip mellom Bergen og Kirkenes, startet etter initiativ av Richard With i 1893. Hurtigruten har 13 hurtigrute/cruiseskip og drives i 2009 med 11 skip som anløper 34 havner underveis langs kysten. Ca. 470 000 passasjerer, hvorav ca. 110 000 rundreiseturister, ble fraktet i 2008. Skipene eies, med ett unntak, og drives av Hurtigruten ASA, tidligere Ofotens og Vesteraalens Dampskipsselskab (OVDS) og Troms Fylkes Dampskibsselskap (TFDS). De to rederiene ble sammensluttet i 2006. Hurtigruteskipet MS «Nordlys» ble i 2003 kjøpt av det Dan Odfjellkontrollerte Bergensrederiet Kirberg Shipping AS og leies ut til Hurtigruten ASA. Bergenske Dampskibsselskab (BDS) deltok i hurtigrutedriften 1894–1979.

Selskapet har 2400 fast ansatte og hadde i 2008 en omsetning på 3,8 milliarder kroner. Virksomheten omfatter også buss- ferje- og hurtigbåtdrift, polar cruisevirksomhet og drift av hotell og reiselivsselskap på Svalbard.

Turen mellom Bergen og Kirkenes, frem og tilbake, tar 11 døgn. Avreise fra Bergen hver dag kl. 20.00 i tiden 15. april til 15. september. I perioden 16. september til 14. april går Hurtigruten kl. 22.30. Daglig ankomsttid i Bergen hele året kl. 14.30. Avreise og ankomst ved hurtigruteterminalen i Jekteviken.

Utbyggingen i den senere tid av veinettet, luftfarten og nye transporttilbud reduserte etter hvert Hurtigrutens betydning som stamrute langs kysten. Fra 1990–årene av har det blitt satset på større skip som er rettet mot turisttrafikk.

Tabellen omfatter skipene som er i drift i 2009. De eldste fartøyene har vært gjenstand for omfattende ombygginger.

Hurtigruteskip som seiler i 2009

SkipByggeårAntall Passasjerer
MS Lofoten1964400
MS Kong Harald1993691
MS Nordlys1994691
MS Nordkapp1996691
MS Richard With1993691
MS Polarlys1996737
MS Nordstjernen1956400
MS Finnmarken20021000
MS Midnattsol20031000
MS Trollfjord2002822
MS Vesterålen1983510

Informasjon

Bestillingsskjema skal benyttes for henvendelser til Bergen Byarkiv, der det gjelder:
  • Bestillinger
  • Generelle spørsmål
  • Digitalisering
  • Annet

Tilbakemeldingsskjema skal benyttes hvis du:
  • Har tilbakemeldinger til en artikkel

Bestillinger eller andre henvendelser

For å bestille en tjeneste eller tilgang til arkiver, bruk eksternt skjema:

Bestillingsskjema hos Bergen byarkiv

Tilbakemelding / kommentar til artikkel

NB! Dette skjemaet er laget for tilbakemelding på selve artikkelen, ikke for bestillinger av arkivsaker, digitaliseringer eller innsyn.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.