Hva

Side fra medlemsavis i 1944. Dikt var en mer brukt litterær sjanger enn vi er vant med i våre dager.

Avholdslaget Samhold var en kristen avholdsforening i Laksevåg. Laget hadde ikke eget lagshus, men fikk bruke Vassenden skoles lokaler til sine møter. Noen av lærerne ved skolen var også medlemmer i Samhold. Avholdslaget hadde også en egen syforening.

Formålet var å arbeide for avholdssaken. Det ble arrangert medlemsmøter og gitt ut en egen avis for medlemmene. Etter innføringene i medlemsavisen å dømme, så var laget aktivt fra rundt 1914 til litt ut på 1920-tallet, da aktiviteten ser ut til å ha sunket fordi nøkkelpersoner i organisasjonen flyttet. Fra slutten av 1930-tallet virker aktiviteten å ha tatt seg opp igjen, da under navnet Mathopen avholdslag.

Aktiviteter for medlemmene var blant annet folkeviseleik og studieringer, en årlig utflukt med båt, og man reiste også på stevner for å treffe folk fra andre avholdsforeninger.

Hvor

Bergen byarkiv oppbevarer arkivet til Avholdslaget Samhold, A-4443.

Hvilke opplysninger

Side fra medlemsavis i 1943. I tillegg til redaksjonen bidro medlemmene selv med innholdet i avisen.

Ytterårene for arkivet er 1914-1949.

Arkivet består hovedsakelig av medlemsavisene til organisasjonen, men har i tillegg en møtebok for lagets syforening. Lagsavisene «Solstreif» og «Våren» gir et innblikk i aktiviteten til organisasjonen, men aller mest er de kilder til medlemmenes livssyn og motivasjon for medlemskap.

Klausulering og tilgang

Arkivmaterialet er fritt tilgjengelig etter lesesalsreglement.

Prosedyrer for bestilling/fremfinning

Vanlige bestillingsrutiner.

Lister og referanser

Skriv ut artikkel

Skrevet av